Music Fans

Join OurStage to discover and listen to new music from great indie artists.

Login or sign up
 

Artists

Get exposure building your fan base and selling music.

Find opportunities through our competitions.

Artist Sign Up
 

 

 

Video Playback Error

The Adobe Flash Player is required to watch videos on this page

About Eltina Minarolli

Tirana, Albania

Lindi dhe u njoh me muzikën që në moshën fare të vogel, 10-të vjeçare. Muzika e cila e shoqëroi atë për një kohë të gjatë, më vonë u kthye nga pasioni ne profesion.

Periudha e studimeve 4-vjecare në Liceun Artistik "Tefta Tashko" ne profilin klasik, ka qenë një ndër periudhat më të bukura sikurse janë përgjithësisht. Ishte periudha që e njohu për herë të parë me skenen dhe publikun.

Më pas pranohet në "Akademin e Arteve te Bukura' per Kanto, duke pas parasysh konkurrencën mjaft të madhe që ka ekzistuar aty.

Nje sere koncertesh klasike dhe jo vetem në Itali koncerti "Donne", greqi "Balkan concert", Zvicer “Muzikantët e rinj nëpër botë", Amerike në disa koncerte të ndryshme moderne pa lënë menjanë performancat e saj ketu në Shqipëri jane pjese e aktiviteteve shkollore qe e shoqeruan.

Eksperienca si back vokaliste ne zhanrin modern e ka mësuar shumë duke qenë se ka pasur fatin të bashkepunoj me profesionistë të vërtetë si Alban Skenderaj dhe ndër zërat më të mirë që ka Shqiperia sot si Vikena Kamenica, Alma Bektashi, Sidrit Bejleri, motrat Libohova, Aleksander Gjoka, Redon Makashi, dhe shumë e shumë këngëtarë të tjerë dhe në njëfare mënyre e ekspozoi ndaj mediave dhe kompozitorëve si një profesioniste të ciles mund t’i besonin projektet e tyre.
Kështu më pas erdhen ofertat për këngë të ndryshme, për pjesemarrje në aktivitete të tilla si "Kenget e Shekullit", emision "Vone ne TVA" ku ajo ishte kengetarja e emisionit, Musical, e këtu po permendim “Shekuj ne Broadway”, “Fantazma e Operes” bashkepunime këto midis këngëtarëve dhe balerineve më në zë të Shqipërisë dhe ata Amerikanë.

Më pas merr ftesë të performoje LIVE në “Select Unplugged” një emision ky i Top Channel. Pasohet me turin koncertor nëpër qytete të ndryshme të Shqiperisë me këngëtarë të njohur dhe jo, një koncert tek i cili behej thirrje “Kundër Korrupsionit”.

Ne Top Fest ka qenë prezantimi i saj i pare me nje kenge te veten. Sigurisht performanca e parë u ndoq nga dy perfaqesime të tjera të mëvonshme në po këtë festival.
Ketu eshte shkeputja qe ajo i beri muzikes klasike te cilen e ushtroi per 8 vjet shkolle dhe kalimi tek prifli tjeter, ai modern.

E nisi me ritmin hip-hop r&b me këngën e titulluar “Lloje puthjesh” e kompozuar nga Kastro Zizo e me pas tentoi të provoje rrymen elektronike me këngën “Statujë e trishtë” e cila gjithashtu u prezantua mirë dhe u kompozua nga Ervin Qelibari ose Wini Dj.
Kënga e radhës ishte pop-balade e cila pati shumë sukses dhe për një kohë të gjatë u transmetua në radio “Top Albania” dhe stacionin televiziv “My Music”.
Ajo ishte kenga e titulluar “Tek ti dua te jem” e kompozuar nga Gent Myftaraj dhe për momentin është duke u transmetuar edhe në valet e radios më të dëgjuar në Kosovë, Radio “Dukagjin”. Një ofertë kjo nga producenti i kësaj radioje Ervin Behluli apo sic publiku e njeh Dj.Koja.

Kenga "Tek ti dua te jem" u realizu dhe si klip. Tani eshte duke e transmetuar ne televizione te ndryshem te Shqiperise.

Perveç muzikës klasike ngjyra e zërit te saj përshtatet mjaft mirë dhe me muziken jazz, blues dhe soul.

Aktualisht jeton në Sh.B.A. së bashku me familjen e saj. Kohën e lirë e kalon me familjen, shoqërinë dhe mbesen e saj. I ndodh shpesh edhe ta kaloj vetë kohën e lirë, duke luajtur piano apo kitaren, duke kompozuar muzikë apo duke kënduar.

Muzikën e ka primare po hobi ka notin ose sporte të ndryshme, fotografinë, moden, televizionin dhe shopping.

Achievements

Top-judger
 

More About The Artist

Portrait of Eltina Minarolli
Eltina Minarolli
 
 
iAnEAqqqq